Vedlejší produkt
Poskytujeme odborné poradenství při v zařazování zbytků z výroby do režimu vedlejšího produktu, jako součást preventivních opatření při předcházení vzniku odpadů.
Co je vedlejší produkt
Pokud jste například výrobní podnik a v rámci výroby máte zbytky z materiálu z výroby, který považujete za odpad? Nemusí tomu tak být, nemusí se jednat o odpad, ale o vedlejší produkt (do roku 2020 se jednalo o „vedlejší produkt výroby“). I v novém zákonu o odpadech (541/2020 Sb., o odpadech).
Co to pro Vás znamená? Pokud lze materiál, který zbývá při výrobním procesu, splňuje následující kritéria, nebude se jednat o odpad, ale o vedlejší produkt.
Ze zařazení materiálu jako vedlejšího produktu máte výhody. Například vedlejší produkt není odpadem a ten se tak neuvádí v průběžné evidenci odpadů. To znamená, že se neuvádí ani v ročním hlášení o odpadech.
Kritéria pro vedlejší produkt:
- Jedná se o movitou věc, která vznikla při výrobě, jejímž prvotním cílem není výroba nebo získání této věci, pokud
- vzniká jako nedílná součást výroby
- je její další využití zajištěno (tzn. lze ji prodat jako surovinu)
- je její další využití v souladu s jinými právními předpisy7) nebo přímo použitelnými předpisy Evropské uniex) a nepovede k nepříznivým dopadům na životní prostředí nebo zdraví lidí
- jsou splněna kritéria pro jednotlivé materiály pro posouzení splnění všech podmínek výše uvedených, pokud jsou stanovena prováděcím právním předpisem nebo přímo použitelným předpisem Evropské unie; splnění těchto kritérií je ověřeno vzorkováním a zkoušením nebo jiným způsobem stanoveným prováděcím práv ním předpisem nebo přímo použitelným předpisem Evropské unie a je vypracována průvodní dokumentace v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem nebo přímo použitelným předpisem Evropské unie.
Vedlejší produkt může vznikat i při stavební činnosti - při odstraňování stavby, provádění stavby nebo údržbě stavby je původce odpadu dle §15 odst. 2 písm. f) zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, dodržet postup pro nakládání s vybouranými stavebními materiály určenými pro opětovné použití, vedlejšími produkty a stavebními a demoličními odpady tak, aby byla zajištěna nejvyšší možná míra jejich opětovného použití a recyklace.
Přímo použitelné předpisy Evropské unie pro vedlejší produkt
Pokud jde o přímo použitelné předpisy EU, tak se jedná např. o nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES, v platném znění, nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006, v platném znění.
Prováděcí vyhlášky k problematice vedlejších produktů
Prováděcí předpisy k zákonu o odpadech, které by mohli tuto oblast v budoucnu upravovat nebyly k datu účinnosti nového zákona publikovány. V roce 2020 prošel mezirezortním připomínkovým řízení pouze návrh vyhlášky o kritériích, při jejichž splnění je asfaltová směs vedlejším produktem nebo přestává být odpadem, ale ani tato vyhláška nebyla k 1.1.2021 publikována.
Za tohoto stavu tedy musí vedlejší produkt splnit pouze požadavky §8 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech a přímo použitelné předpisy EU, pokud se na takový materiál vztahují.
Poradenství k problematice vedlejších produktů
Pokud si nejste jistí, zda Vaše zbytky z výroby nebo ze stavební činnosti, naplňují požadavky na vedlejší produkt, rádi Vám se zařazením pomůžeme.